Gintarė Jankauskienė: Panikos priepuoliai

Gintarės Jankauskienės „Panikos priepuoliai“ tai knyga pradedančiajam panikuotojui. Pastaruoju metu, apie psichinę sveikatą kalbama vis daugiau. Vis dažniau pasigirsta kalbos apie tai, jog reikia mažinti tabu ir visuomeninę stigmą, padėti žmonėms atrasti kelius geresnės savijautos link.

Man pačiai atrodo, jog kalbėti apie psichinę sveikatą itin svarbu. Ir nematau tame jokios gėdos, juk niekas pats sau to nepasidaro, tai tiesiog įvyksta. O šiame skubos amžiuje, su perdėtu kiekiu dirgiklių, informacijos ir nuolatinio lėkimo tai tapo itin reikšminga problema, nuo kurios kenčia daug daugiau žmonių nei įsivaizduoja tie, kurie nėra susidūrę su panašiais reikalais. Autorė knygoje pabrėžia, jog ypatingai svarbu suvokti kokios priežastys paskatina nerimo ir panikos priepuolių atsiradimą.

Nerimo sutrikimų užuomazgos labai dažnai slypi šeimoje. „Panikos priepuolius patiriantys asmenys savo tėvus prisimena kaip stokojančius jausmų, linkusius kritikuoti, valdingus, o kartais pernelyg globojančius asmenis. <…> Dažnai pacientai prisimena ir šeimoje patirtą smurtą“, – pasakoja psichiatrė Aušra Stankūnienė.

Žinoma, nerimą gali sukelti ir tam tikras gyvenimo būdas, nesugebėjimas laiku sustoti, pailsėti. Noriu pabrėžti, jog tai siaubingai nemaloni liga. Nerimaujantysis nesijaučia liūdnas ar prislėgtas (kaip kenčiantys nuo depresijos). Panikos priepuolių metu jaučiami fiziniai simptomai, kuriuos lengva supainioti su infarktu, insultu ir kitomis baisiomis ligomis. O įsijungus šiems baimių mechanizmams, juos išjungti yra labai sudėtinga. Gali prireikti ne vienų metų. BET. Svarbiausia knygos mintis yra ta, jog tai yra pagydomas dalykas. Tik BŪTINA kreiptis pagalbos ir neužleisti šių ligų, nepažiūrėti pro pirštus.

Knygoje pateikiamos tikros žmonių istorijos apie nerimą ir panikos priepuolius. Kalbama apie priežastis, ligos eigą. Kiekvieną jų komentuoja specialistai psichoterapeutai. Taip pat paliečiama artimųjų tema, kuriems, žinoma, tenka nemaža našta ar atsakomybė, kuri dažnai veda prie kopriklausomybės. Trečioje knygos dalyje pateikiamos psichiatrų ir sveikatos priežiūros specialistų įžvalgos apie nerimo šaknis, informacijos amžiaus reikšmę šiems sutrikimams, apie tai, kokį ženklą duoda pirmieji panikos priepuoliai bei apie labai, labai svarbų dalyką – emocinį foną šeimoje augant vaikams, kaip jis įtakoja vaiko psichinę raidą. Man tai atrodo labai svarbu. Tad knyga gali tikrai padėti tėvams susidėlioti dalykus, prioritetus ir kt.. Na, o ketvirtojoje knygos dalyje pateikiamos įvairių specialistų įžvalgos apie tai, kaip įveikti nerimą, kaip tvarkytis su panikos priepuoliais, kaip reikia pakeisti gyvenimo būdą, kad galėtum pasveikti.

Mano nuomone, ši knyga yra puikus įrankis, kuris pradedančiajam nerimautojui/panikuotojui (tiems, kurie gyvena su šia liga 15 metų ir daugiau, tai gali pasirodyti per lengva ar net kelti šypseną) padės suvokti, jog ne tau vienam taip nutiko. Ir ne šiaip sau. Tai yra pažadinantis ženklas, kad metas daug ką keisti gyvenime. Žinau, kad tiems, kurie nėra patyrę nieko panašaus šis įrašas atrodys kaip pasvaičiojimas ar nereikalingas skambinimas varpeliu. Bet tie, kurie bent kartą patyrė panikos priepuolius, tikiu, ras už ko užsikabinti. Šią knygą tikrai rekomenduoju. Net ir profilaktiniais tikslais, nes dabar kas trečias kenčia nuo panašių sutrikimų. Tad nežinai, kada tavo eilė. Galbūt knygos perskaitymas ir bus tas wake up call, kurio tau reikėjo. Galbūt tai padės neprieiti iki panikos priepuolių. Pats geriausias dalykas, kalbant apie šią knygą, yra tai, jog ji aktyviai skatina ieškoti pagalbos. Ne užsidaryti savo burbule ir po truputį mažinti savo pasaulį, o iš tiesų ieškoti pagalbos, nes tai yra PAGYDOMA.

Taigi, linkiu jums visiems sveikatos. Ir fizinės ir psichinės. Nes mes esame visuma ir psichosomatika įtakoja fizinius procesus. Labai rekomenduoju šią knygą, manau ji gali ne vienam padėti pagaliau kreiptis pagalbos arba keisti tam tikrus procesus gyvenime. Būkit sveiki ir gražių Jums švenčių!!!

Snippets

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.