Pilates mankšta kiekvienai

Pasibaigus didžiosioms metų šventėms, kurias, net neabejoju, praleidai sočiai, pats metas imtis darbo. Šiltajam sezonui patartina ruoštis jau dabar – pavasariui artėjant, rūbų sluoksnių skaičius netruks sumažėti. Kiekviena moteris dar žiemą privalo atrasti savyje ryžto pradėti mankštintis. Juk visada turime išlikti sveikos, stiprios, tvirtos ir žinoma, gražios. Moteris yra deivė, kuri pirmiausia turėtų pasirūpinti savimi, juk sveika siela gali gyvuoti tik sveikame kūne. Jei tave nuvylė daugybė sporto ir mankštos būdų, neatradai sau tinkamo, tokio, kuriuo užsiimtum su malonumu, siūlau išbandyti Pilateso metodą, padėsiantį be didelių pastangų tapti tvirtesnei, sveikesnei bei grakštesnei. Tai pratimų programa, skirta kūnui ir sielai – ji padeda ne tik lavinti raumenis, bet ir geriau kontroliuoti judesius, susikoncentruoti. Net didžiausi skeptikai, pabandę šį metodą, pripažįsta, jog tai puikus būdas tobulinti kūno linijas, lankstumą bei įgyti daugiau pasitikėjimo savimi. Taigi, kas yra pilateso mankšta, ir kur slypi šio metodo paslaptis?
DSC_0260

Kas yra pilatesas ir kuo jis ypatingas?
Visame pasaulyje pilateso programa naudojasi ne tik garsūs sportininkai, politikai ar aktoriai, bet ir daugybė savo sveikata besirūpinančių žmonių, kuriems šis metodas jau tapo gyvenimo būdo dalimi. Dažnai pilateso pratimus gydytojai rekomenduoja savo pacientams, kurie skundžiasi nugaros skausmais ar yra patyrę įvairių traumų. Ši mankšta sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Vis daugiau žmonių atranda stebuklingą, sveikatą ir grožį žadantį metodą.

Šią kūno tobulinimo programą dar prieš Antrąjį pasaulinį karą sukūrė Diuseldorfe gimęs vokietis Josephas Pilatesas. Visą vaikystę kentęs stiprius sąnarių skausmus, astmą ir kitus negalavimus, jis nepaisė gydytojų rekomendacijų ir nesilaikė pasyvaus dienos režimo. Vokietis intensyviai sportavo – praktikavo jogą, plaukiojo, užsiiminėjo gimnastika ir kitomis veiklomis. Metodo autorius taip pat studijavo žmogaus anatomiją, domėjosi gyvūnų judėjimo ypatumais. Visa tai atsispindi ir pilateso programoje – čia persipynę jogos, šokio, slidinėjimo, akrobatikos, savigynos ar treniruočių su svoriais elementai.

Dirbdamas kalėjimo ligoninėje J. Pilatesas sukūrė specialią lovą, padedančią nevaikštantiems ligoniams treniruoti raumenis. Ši patobulinta kalėjimo lova tapo vienu esminių dabartinio pilateso metodo treniruoklių. Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui, J. Pilatesas grįžo į gimtąją Vokietiją ir mokė būsimus policininkus, tačiau neilgai trukus, buvo pakviestas treniruoti vokiečių armijos narius. Nepritardamas tuometinėms politinėms ir socialinėms šalies sąlygoms Pilatesas emigravo į Ameriką ir įkūrė savo studiją Niujorke. Čia jis mokė savo sukurtų technikų, kurių sistemą vadino Kontrologija. Labai greitai metodas išpopuliarėjo. Įžymūs šokėjai ir artistai siųsdavo savo mokinius į Pilateso studiją treniruotėms ir reabilitacijai, o Niujorko aukštuomenės moterys, sužinoję apie stebuklingą metodą, kuriuo užsiima balerinos, suskubo jį išbandyti pačios.

Pilateso pratimų sistemos pagrindas – giliųjų raumenų treniruotės. Mankštindamiesi sporto klube, užsiimdami aerobika ar kitomis technikomis paprastai laviname tik išorinius, stipriuosius raumenis, o gilieji taip ir lieka nepaliesti, silpni. Tuo pilateso metodas skiriasi nuo kitų. Treniruotės vyksta tolygiai ir saugiai, pratimo metu dėmesį koncentruojant į lavinamą raumenį. Labai svarbu, kad judesiai būtų atliekami mažomis amplitudėmis, nepersistengiant. Kitaip tariant – pilatese daug svarbiau kokybė, o ne kiekybė. Tokios treniruotės tinka įvairaus amžiaus bei fizinio pasirengimo žmonėms. Net jei esi niekada nesportavusi, gali nesibaiminti išbandyti pilatesą. Jis padės tobulinti tavo koordinaciją, pagerins lankstumą, raumenų balansą, sąnarių paslankumą. Be to, pilatesas labai naudingas norinčioms sustiprinti pilvo presą ar kenčiančioms nugaros, kaklo skausmus. Vis dėlto reikia pabrėžti, jog pilatesas nėra jėgos treniruotė. Čia daug dėmesio skiriama giliesiems raumenims, bet auginti raumenų masės šis metodas nepadeda taip, kaip kitos technikos. O ir kalorijų pilatesas stebuklingai nedegina. Tyrimai rodo, kad pradedantieji per penkiasdešimties minučių treniruotę sudegina apie 175 kalorijas. Tad jei nusprendei sportuoti tik todėl, kad sudegintum kalorijas – šis metodas tau netiks.

DSC_03152

Pirmieji rezultatai – po mėnesio treniruočių
Pilateso mankštą atradau visiškai atsitiktinai. Anksčiau buvau išbandžiusi treniruotes sporto klube, lankiau aerobiką, šokau pramoginius šokius bei regetoną. Vis dėlto niekas iš jų man nebuvo priimtina. Skaudėdavo nugarą, greitai nusibosdavo ar tiesiog nepatikdavo. Vienos kelionės metu, kopdama į kalno viršūnę susipažinau su miela mergina, ir netikėtai užsimezgusio pokalbio tema suintrigavo. Paaiškėjo, jog pašnekovė – pilateso trenerė. Visą kelią į viršukalnę ir žemyn diskutavome apie įvairias technikas, o nulipusi jau žinojau – noriu išbandyti. Anksčiau apie pilatesą buvau girdėjusi tik tiek, kad tai įžymybių pamėgta, madinga mankšta, todėl natūralu, jog buvau skeptiškai nusiteikusi. Vis dėlto grįžusi nusprendžiau užsirašyti į treniruotes. Norėjau sustiprinti nugarą, kurią dažnai skaudėdavo. Be to, labai viliojo galimybė be didelių pastangų pagražinti kūno linijas. Ir iš tiesų – atradau nuostabią, puikiai man tinkančią mankštą.

Žinoma, pirmosios treniruotės metu nesupratau, ką darau. Pasirodė, jog mes visi tiesiog gulime ant grindų ir klausydami gražios muzikos mojuojame kojomis. Po užsiėmimo pasiskundžiau trenerei, kad nejaučiu raumenų nuovargio, turbūt neteisingai atlikau pratimus. Ji šyptelėjusi atsakė, jog tikrai pajusiu. Ir buvo teisi. Praėjus kelioms dienoms, mano sportuoti nepratęs kūnas pranešė, jog turiu tokių raumenų, apie kuriuos net neįtariau. Pilateso mankšta mane su jais supažindino. Po dar keleto treniruočių pastebėjau pirmuosius rezultatus. Kadangi dirbu sėdimą darbą ir visą dieną praleidžiu palinkusi prie kompiuterio, pajutau, kaip užsimiršusi tiesinu pečius ir nugarą  – pradėjo kisti įpročiai. Nors tikrieji pokyčiai užsiimant pilateso mankšta prasideda praėjus maždaug pusei metų, aš jau po penkių treniruočių jaučiausi grakštesnė, lieknesnė ir žinoma, gražesnė.

Televizijos serialo Draugai žvaigždė, aktorė Jennifer Aniston apie pilatesą yra sakiusi: Tai priverčia mane jaustis aukštesnei. Ir iš tiesų, jau po kelių treniruočių apima jausmas, jog paaugai. Be to, užsiimant tokia mankšta, namuose daug lengviau atlikti įprastus buitinius veiksmus. Viena moteris mano pilateso grupėje pasakojo, kad pradėjus lankyti treniruotes jai darosi vis lengviau išlaikyti puodus ir keptuves rankose, jos nebedreba ir yra daug stipresnės.

Reikia paminėti, jog apie pilateso metodą sklando daugybė mitų ir stereotipų. Vienas jų – pilatesas skirtas tik moterims. Dėl to, kad stiprina pilvo ir dubens raumenis, kurie yra svarbūs moters gimdymui, reprodukcinei ir šlapimo sistemai, ši mankšta iš tiesų labai naudinga moterims, tačiau tai visiškai nereiškia, jog ja negali užsiimti ir vyrai. Pirmiausia, metodą išrado vyras, kuris pratimus kūrė ir taikė sau. Antra, daugybė profesionalių sportininkų vyrų praktikuoja pilatesą, jį derindami su kitomis technikomis. Jie naudoja šį metodą siekdami palaikyti giliųjų raumenų stiprumą, lankstumą ir funkcionalumą. Taigi, užsiimti pilatesu gali visi. Nesvarbu, koks tavo amžius, lytis ar fizinis pasirengimas.

Dar vienas sklandantis mitas – pilatesui būtini specialūs treniruokliai. Šaunu, jei turi galimybę sportuoti studijoje, kurioje yra specialios, pilateso mankštoms skirtos lovos, tačiau puikių rezultatų gali pasiekti ir be jų. Tau tereikia sportinio kilimėlio. Žinoma, dar praverčia gimnastikos kamuoliai, bet pagrindiniams pilateso pratimams jie nebūtini. Šia mankšta užsiimti gali ir namuose, tik svarbu tai daryti labai atsargiai ir atidžiai, nepersistengiant. Geriausias pasirinkimas, žinoma, yra mankštos su asmeniniu treneriu, tačiau jei toks būdas tau nėra priimtinas – puikiai tiks ir grupiniai užsiėmimai. Aš pasirinkau būtent juos.

Taigi, apibendrinant, po mėnesio treniruočių pamačiau pirmuosius rezultatus ir esu išties patenkinta. Pilvo, rankų ir pečių raumenys pradėjo stiprėti, pagerėjo bendra kūno koordinacija, o nugarą skauda vis rečiau. Rekomenduoju pabandyti ir tau, patikėk – maloniai nustebsi. Be to, artėjant pavasariui, pats metas suskubti rūpintis sveikata, puoselėti savo kūną, tobulinti jo linijas. Tad ilgai nelauk – pradėk jau dabar!dreamstime_xxl_55696614

Pagrindiniai pilateso privalumai ir trūkumai
+ Tokia mankšta padės tau pagerinti laikyseną, nugaros judrumą, paslankumą, sumažins jos skausmus;
+ Pilatesas padidins tavo lankstumą bei raumenų ištvermę;
+ Treniruotės padės geriau suprasti savo kūną, jį pajausti;
+ Mankšta suteiks pasitikėjimo savimi;
+ Reguliariai lankant pilateso treniruotes, tavo kūnas taps gražesnis ir tvirtesnis (galėsi apsivilkti seną mielą suknelę, kurią jau buvai pamiršusi);
+ Fizinis aktyvumas padės įveikti stresą ir nerimą;
+ Pilateso treniruotės nėra varginančios ar sudėtingos. Čia nepatirsi per didelio krūvio.
– Jei sportuoti ketini tik tam, kad numestum svorio, ir nori pasiekti greitų rezultatų – pilatesas tau netiks. Čia tikrieji rezultatai pastebimi maždaug po 3-6 mėn. reguliarių treniruočių;
– Neteisingai atlikdama pratimus, persistengdama, gali pakenkti savo kūnui. Svarbu pasirinkti sau tinkantį tempą ir nedideles judesių amplitudes.

Straipsnis ir 3 iliustracija (Dreamstime) yra žurnalo „Moters psichologija“ nuosavybė. Užsukite į jų puslapį, ten jauku ir šilta;)

logo

Save

Snippets

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.