Chaosas spintoje = chaosas gyvenime?

Šylant orams, vis dažniau išlendant saulei, mažėjant drabužių sluoksnių skaičiui, norisi pradėti pasiruošimo darbus šiltajam ir gražiausiam metų laikui – vasarai. Pavasaris – pats tinkamiausias metas išsivalyti ne tik visas sielos kerteles, bet ir namų kampus. Jei jautiesi nuolat pavargusi, o tavo gyvenime karaliauja jo Didenybė Chaosas – pats metas susiimti ir atsikratyti šio jausmo visiems laikams.
dreamstime_xxl_55597942Neseniai supratau, kad užklupus bėdoms, liūdesiui ar į duris beldžiantis depresijai, išgydyti sielą galima labai paprastai, neįdedant begalės pastangų. Paprasčiausiai reikia sukaupti drąsą, energijos likučius ir išvalyti savo gyvenimą bei aplinką nuo nereikalingų ryšių, veiklų, o svarbiausia – daiktų. Tik atsikračiusi tokios naštos, galėsi statyti savo ramybės mūrą ir kurti naują save. O pradėti šį išsilaisvinimo procesą reikėtų nuo didžiausios moters tvirtovės, kurioje ji laiko paslėpusi kelių kartų lobius – spintos.

Spintos revizija dažnai parodo, ko mums iš tiesų reikia, o ką saugome tik dėl susikurtų įsipareigojimų, kaltės jausmo ar sentimentų. Iš tiesų, reikia pripažinti, kad sunku atsikratyti daiktų, kuriuos dovanojo brangūs žmonės, kuriuos įsigijome svarbiausiuose gyvenimo etapuose ar daiktų, primenančių laimingas akimirkas. Tačiau vis dėlto, jei jų niekada nenaudojome, o kai kada net ir neišpakavome, kokią vertę jie mums sukuria giliai paslėpti spintos glūdumoje ir kaupdami dulkes? Juk juos prisimename tik tada, kai ir vėl reikia tvarkytis. O kiek tavo spintoje gyvena daiktų, kuriuos nusipirkai impulsyviai, nepagalvojusi ar kurių jau seniai nebegali dėvėti, nes netinka dydis, spalva ar forma? Nenaudojami daiktai sukuria barjerus, skiriančius nuo tikrųjų lobių ir geriausių dalykų. Taigi pats metas nutraukti nereikalingus saitus, ryšius ir paimti savo gyvenimo vadžias į rankas. Atėjo laikas paleisti ir nesigailėti. Patikėk, paleisi ne tik daiktus, bet ir tai, ką jie simbolizuoja, bei daugybę tave kamuojančių problemų.

Trokšti išsilaisvinimo? Griebk šiukšlių maišus!
Prieš pradėdama spintos reviziją, įsimink vieną esminę taisyklę – visi drabužiai ir daiktai turi tarnauti tau, o ne tu jiems. Šia taisykle reikėtų remtis visada, jei nenori tapti daiktų marionete. Be to, per didelis drabužių kiekis švaisto tavo brangų laiką, nes taip daug sunkiau sugalvoti ką apsirengti. Pagalvok, jei atsikratytum penkių nereikalingų sijonų, kasdien ryte sutaupytum bent dešimt minučių rinkdamasi iš trijų likusių (kurie visi tau tinka, tereikia rasti norimą spalvą ir formą), nes akys nekliūtų už niekada nenešiojamų drabužių.

Dar viena priežastis, dėl kurios turėtum susitvarkyti spintą, yra ta, kad išmetus visus nenaudojamus daiktus tau tikrai nesinorės vėl užgrūsti namus naujais pirkiniais. Patikėk, tai tikrai veikia. Nejaugi norėsi viską išvaliusi, įleidusi oro prikimšti spintą naujais abejotinais, impulsyviai įsigytais pirkiniais? Ilgainiui atsakingas pirkimas taps įpročiu ir apie kiekvieno daikto vertę savo gyvenime pagalvosi dar parduotuvėje. Taip sutaupysi pinigų ir sumažinsi bendrą vartojimą, kurį mūsų visuomenėje taip intensyviai skatina spalvotos reklamos ir tviskančios vitrinos.

Prisimink, kad kiekvienas daiktas turi būti vertas gyvuoti tavo spintoje. Visi jie turi teikti džiaugsmą ir pasitenkinimą. Taip pat privalo būti tiek naudingi, kad atidirbtų už tai, ką sumokėjai juos pirkdama. Tad rinkis atsakingai, mažiau vartok ir stebėk, ar visi daiktai turi savo funkciją, ją atlieka ir dar sukelia geras emocijas. Na, o tiems, kurie nepasižymi šiomis savybėmis, pats laikas iškeliauti. Norėdama pasijusti geriau, privalai išsilaisvinti ir be kaltės jausmo jais atsikratyti. Nevergauk daiktams.

Atlikti spintos reviziją būtina dar ir todėl, kad atsikračius nereikalingų daiktų daug lengviau išsigryninti savo stilių. Taip spintoje atsiranda daugiau naujų drabužių derinių ir visus juos bet kada gali naudoti. Išmetus visus suplyšusius, nutrintus, per didelius ar per mažus, o gal šiaip keistus drabužius, daug lengviau surasti sau tinkančius ir geras emocijas sukeliančius rūbus. Moteris, turinti penkiolika megztinių (iš kurių, žinoma, dėvi tris), nebūtinai yra stilinga. Kuriant savo stilių daug svarbiau kokybė, o ne kiekybė. Tad vien todėl, kad turi daug drabužių, netampi stilingesnė. Kartais čia pasireiškia net ir atvirkštinis efektas – kuo daugiau drabužių moteris turi, tuo prasčiau juos derina, nes jai tiesiog labai sudėtinga pasirinkti, o geriausi drabužiai paslėpti spintos glūdumoje ir jų paprasčiausiai nematyti.

dreamstime_xxl_56145641

Iš chaoso sukurk harmoniją
Nusprendusi sutramdyti chaosą spintoje, pasiryžk kelias dienas rimtai padirbėti. Tvirtai ir atsakingai viską išrūšiuok. Drabužius ir kitus daiktus suskirstyk į grupes. Pirmiausia atrink tuos, kurių niekada nedėvėjai, nors spintoje jie gyvena jau seniai. Taip pat drabužius, kurie yra seni, nekokybiškų audinių, išsitampę, praradę formą, spalvą, netinkamo dydžio, ir tuos, kurie neteikia gerų emocijų. Dažnai moters spintoje gausu tokių drabužių, kurie iš pirmo žvilgsnio kokybiški ir tinkami dėvėti, tačiau nešioti jų nesinori. Galbūt tai per trumpi ar per ilgi sijonai, suknelės, nemalonių audinių ar išryškinantys trūkumus drabužiai. Visų jų turi nelikti. Pasitelk valią ir griežtai atsisveikink su minėtomis daiktų grupėmis. Beje, drabužius mesk į tam skirtus tekstilės konteinerius. Geruosius, tačiau tau netinkančius, gali parduoti ir mainyti internete. Taip pat gali surengti draugių ir pažįstamų turgelį, kuriame visos linksmai leisdamos laiką apsikeisite jums nereikalingais drabužiais. Tačiau būk budri, kad neprisirinktum naujų, nenaudojamų daiktų. Be to, nereikalingus, bet geros kokybės daiktus visada galima paaukoti vaikų namams ar labdaros organizacijoms.

Antras žingsnis – atrinkti drabužius, kuriuos išmesti vis dėlto gaila. Nusprendusi, kad negali atsisveikinti su kai kuriais drabužius, gali rinktis vieną iš dviejų kelių. Pirmasis – pasilikti su sąlyga, kad per pirmą mėnesį juos panaudosi. Jei po to drabužiai vis dar dulka spintoje – tau tikrai jų nereikia (taisyklė negalioja sezoniniams drabužiams). Kitas kelias – surinkti abejonių keliančius drabužius ir išvežti į kaimą, išnešti į palėpę ar rūsį. Jei per ateinančius pusę metų jų neprisiminsi, žinok, kad metas atsisveikinti ir paleisti.
Nepamiršk, kad atliekant spintos reviziją labai svarbu išrūšiuoti ir visus aksesuarus (kepures, šalikus, diržus, rankines, skėčius ir t. t.), batus bei rankines. Taip pat labai naudinga susitvarkyti papuošalų dėžutes ar stalčius, nes tai taip pat tavo stiliaus dalis.

Trečias žingsnis spintos revizijos procese – tai likusių tau mielų, gerų ir tinkančių drabužių tvarkymas. Daiktus, kurie tikrai verti būti tavo spintoje, sudėliok kitaip nei anksčiau. Tai sukurs naujumo ir erdvės jausmą. Čia atkreipk dėmesį į sezonų kaitą – kad vasariniai drabužiai žiemą nesipuikuotų matomiausioje vietoje. Dar viena svarbi taisyklė – stenkis kuo daugiau drabužių kabinti ant pakabų, o ne lankstyti ir slapstyti stalčiuose ar lentynose. Rūšiuok ir dėliok drabužius sau priimtiniausiu būdu: pagal drabužio tipą, spalvą ar tai kiek, tau drabužis patinka. Labai svarbu, kad atlikdama spintos reviziją atidžiai apžiūrėtum kiekvieną daiktą. Galbūt kažkuriuos jų reikia atnaujinti ar pataisyti.

Beje, jei atsikračius nereikalingų drabužius vis tiek sunku sutalpinti spintoje, naudok paprastus vakuuminius maišus, iš kurių nereikia ištraukti oro, o pakanka juos tik suspausti (jie taip pat labai naudingi keliaujant). Žinoma, į juos gali dėti tik kito sezono ir atsparių audinių drabužius, nes ištraukus iš vakuumo drabužiams reikia leisti atsigauti, taip pat juos iš naujo išlyginti. Be to, norėdama palaikyti nuolatinę tvarką spintoje, smulkesniems daiktams gali įsigyti dailių dėžių, kurias galima paslėpti ir spintos viršuje.
Baigusi rūšiuoti daiktus, papuošk spintą sau mielais dalykais. Pvz., dekoruotomis drabužių pakabomis, taip pat spintoje gali paslėpti kvapnių pagalvėlių. Jei yra galimybė, pasikabink ar pasistatyk prie spintos didelį veidrodį. Jis padės ne tik renkantis drabužius, bet ir vizualiai padidins erdvę.

Suvaldžiusi chaosą spintoje, imkis ir kitų namų kampų. Atsikratyk visų suvenyrų, senų nuotraukų rėmelių, nublukusių ar išsilydžiusių žvakių, indų nudaužtais kampais, o gal net ir nenaudingų baldų, pvz., kėdžių klibančiomis kojomis. Peržiūrėk visus daiktus ir įvertink, ar jie tikrai kuo nors vertingi, ar juos prisimeni tik tada, kai reikia valyti dulkes. Seni, sulūžę ir aptrinti daiktai kelia blogas emocijas bei skleidžia neigiamą energiją, tad sukaupk drąsą ir atsikratyk jų.

Jei dirbi namuose, ypatingą dėmesį skirk savo darbo vietai. Net jei joje erdvės nedaug, susikurk jaukią oazę tik sau. Perdažyk stalą, pasodink patinkantį nedidelį augalą ar pasistatyk maloniai kvepiančią žvakę. Tik neapsikrauk. Taip pat atlaisvink nors vieną namų kampelį, kuriame galėtum medituoti, sportuoti, o galbūt tiesiog paskaityti knygą. Susikurk jaukią ir nevarginančią atmosferą.

Baigusi šią pertvarką, atsakingiau vartok ir nepirk nereikalingų daiktų. Visada prisimink, kad geriau turėti vieną kokybišką daiktą nei tris prastesnius ir nenaudojamus. Patikėk, baigus šį išsilaisvinimo procesą ateis palengvėjimas ir ramybė. Atsikračius daiktų pertekliaus, užplūsta jausmas, kad gali lengviau kvėpuoti. Tad nedvejok ir pirmyn. Sukurk harmoniją ir nugalėk chaosą.

Straipsnis ir iliustracijos (Dreamstime) yra žurnalo „Moters psichologija“ nuosavybė. Užsukite į jų puslapį, ten jauku ir šilta;)

logo

Snippets

2 comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.